Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek

 

 

Naše lokálky si zahrály v několika filmových snímcích většinou divácky velmi úspěšných. Začalo to prvním zvukovým, i když spíše se sluší říct, že byly dodatečně přidány ozvučené scény, tím opravdu prvním byl C. a K. polní maršálek, Tonka Šibenice. V celku jednoduchý děj pojednává o tom, jak Venkovská dívka Tonka se po příjezdu do Prahy stane prostitutkou ve veřejném domě. Stýská se jí však po domově, a když dostane dovolenou, rozjede se za matkou. Jako dopravní prostředek zvolili filmaři v roce 1930 úzkokolejnou dráhu ze Bzence Kolonie do Veselí nad Moravou takzvanou Chorinku. Souprava tažená lokomotivou „Tom Pouce“, které byla přidána pro vytvoření dojmu pořádné mašiny velká budka pro strojvedoucího. Během pár minut v úvodu je souprava zabírána ze všech stran, dokonce jsou i záběry interiéru, který bude ovšem asi natáčen v ateliéru. V hlavní roli Tonky se představila Ita Rina - * 7.7. 1907 (vlastním jménem Ida Kravanja) rodačka ze slovinské Divače, v té době u nás už slavná z filmu Erotikon. Díky tomuto snímku režiséra Karla Antona, se dochovaly kvalitní filmové záběry této zajímavé 790 mm rozchodné zemědělské a rekreační železnice.


 

Až za dlouhých 51 let se vrátily filmové štáby na naše koleje a to v roce 1981 s druhou částí trilogie Václava Vorlíčka - Zralé víno. Pět let po Bouřlivém víně se na Slovácko vrátila plejáda špičkových herců v čele s Vladimírem Menšíkem, Ivou Janžurovou, Milošem Kopeckým a nově Jiřím Sovákem alias Čestmírem Semerádem plukovníkem v záloze. Jeho postava perfekcionalisty a abstinenta, ta druhá vlastnost mu ovšem do konce filmu nevydrží, přijíždí neidentifikovatelným hurvínkem M 131.1, který řídí pan Ladislav Šťastný z Čejče, neodmyslitelná postava provozu na tratích Čejč-Ždánice a Hodonín-Zaječí. Již během cesty se Jiří Sovák zdravě nažhaví s vojákem a starší panímámou, celá scéna vyvrcholí na nádraží v Mutěnicích, pro potřeby filmařů přejmenovaných na Pálavice, kdy se mu do cesty připlete starý známý z vlaku a z čekárny vykukující Iva Janžurová, která s ním má rande naslepo se pak hodně rozhoduje, jestli do toho jít nebo ne.


 

V roce 1982 následoval snímek Hynka Bočana Vinobraní, natáčený se hlavně v okolí Bořetic a odehrávající se počátkem 70. let. Jako vždycky výborný Josef Kemr představuje starého vesničana, jenž se jen těžce vyrovnává se změnami v přístupu k přírodě, vůbec k práci v zemědělství. Jedinou naději nakonec spatřuje ve vnukovi, jemuž se snaží předat své životní zkušenosti. K filmům z tohoto kraje neodmyslitelně patří Josef Somr, kterému zdatně sekundují Miroslav Macháček spolu se svou dcerou Kateřinou. Konec snímku se odehrává na zastávce v Dražůvkách na trati 256 Čejč-Ždánice, odkud nákladní vlak vedený neidentifikovaným „pielstickem“ T 446.0 odváží směrem do koncové stanice Ždánice, což bylo zřejmě záběrově zajímavější, koně z místního chovu.   


 

Čtvrtým zastavení filmařů na našich lokálkách bylo v roce 1983. Pár minut si zahrála trať 256 Čejč-Ždánice ve slavném sci-fi Jindřicha Poláka Návštěvníci. V notoricky známém seriálu o záchraně Země, přesouvání kontinentů i o obyčejných dětských starostech budoucího génia Adama Bernaua, které se natáčelo povětšinou v Pelhřimově a okolí se ve čtrnáctém díle nazvaném Po nás potopa prochází Dagmar Patrasová spolu s Janem Hartlem po kolejích kousek od dopravny Uhřice u Kyjova. Na záběrech je krásně vidět již nekompletní vjezdové návěstidlo od Želetic, které dosloužilo v 31.5.1970. Na konci romantické procházky ovšem skončí na nádraží v Čísovicích vzdáleném pár set kilometrů na západ kousek od Dobříše na Posázavském pacifiku. Hlavně nenápadně.


 

Asi neplánovaný, ale v posledních letech dodržovaný roční odstup od posledního snímku dodržela i režisérka Vlasta Janečková svým seriálem My holky z městečka. Pro exteriéry si vybrala hlavně město Mikulov, ale několikrát si odskočila po celém kraji mimo jiné i do Kyjova. Pro mě zajímavý je díl osmý pojmenovaný „Co s Broňou?“, se kterým se podíváme opět na trať 256 Čejč-Ždánice. Trojice hrdinek se vydává s Petrem Štěpánkem na stíhací jízdu Traboškem za sestrou jedné z nich. V prvním záběru jedou dolů ze Strážovského kopce směrem na Brno v další záběru, už ale opět asi pro lepší kompozici zase směrem zpátky na Kyjov. Již samo osobě vidět funkční VÚD v činnosti na tomto dnes silně zarostlém přejezdu je zážitek, který doplní po chvilce přijíždějící „orchestrión“ M 152.0223 od Ždánic. V seriálu má roli také rodačka z nedalekých Nenkovic Blažena Holišová. Představitelka zrzavé Jarky Eva Henychová je dnes folkovou písničkářkou a vypadá pořád jako za mlada.


 

Prozatím poslední návštěva filmových kamer se odehrála v polovině června 2006, kdy se na dnes už skoro rok zrušené trati 257 Kyjov-Mutěnice natáčela třetí řada dobového seriálu Četnické humoresky v režii Pavlíny Moskalykové-Solo. V místě přejezdu s lesní cestou na druhém kilometru tratě na dohled od „mutěnské spojky“ se odehrála scéna, kdy Květu Fialovou představující mírně pomatenou sestru Jiřiny Bohdalové alias baby Menšíkové přejede motorový vůz „věžák“ M120.417. Následuje kriminalistická rutina focení, měření, vyšetřování a vyslýchání vede Tomáš Töpfer jako štábní Arazím se svou partou, do toho jim tam pobíhá Pavel Zedníček v roli věčného pekařského pomocníka Kotrby pronásledovaný houfem bab, kterého obviňují ze smrti jejich kamarádky. A jen pro upřesnění byl to díl 27. s názvem Majlant.

 

Náhledy fotografií ze složky Lokálky ve filmu

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

256

(Radek, 1. 10. 2013 1:19)

Viděl jsem osmý díl Holek z městečka a ta pasáž stíhací jízdy trabantem, která končí u Archlebovského přejezdu mě dostává. O to je smutnější, že dnes už tam nejsou ani VÚD a ani přejezd. Trať byla již až do Uhřic zlikvidována. jedinou památkou na ten přejezd je kus kolejnice, která zůstala v silnici.

Dotaz

(David, 11. 9. 2011 19:20)

Dobrý den.Víte o ještě nějakém jiném filmu který se natáčel v Mutěnicich a nesouvisí s kolejemi?Nebo dokumentární filmi nebo záběry do rozhovoru s někým známím kdo se v mutěnicich oběvil?Lukáš Vaculík tu měl babičku z dědou.

Re: Dotaz

(Milan, 12. 9. 2011 6:45)

Dobrý den
přímo z Mutěnic mě nenapadá žádný zkusím pozjišťovat

Re: Re: Dotaz

(David, 2. 11. 2012 7:43)

Dobrý den.Podařilo se vám zjisti zda se v Mutěnicích natáčeli filmi které senetýkají koleji?Budetě dělat fotky těch míst kde se natačali filmi o kolejích to samé místo ten samí uhel kamery kde stáli herci?

Re: Re: Re: Dotaz

(Milan, 2. 11. 2012 8:04)

Dobrý den
nepodařilo...
zajímavý nápad ..zkusím provést..díky